تا به حال در باره شهر کامچاتکا پست های زیادی نزده بودم پس این بار در باره این منطقه براتون مطلبی بنویسم :

کامچاتکا یکی از زیباترین ، سرسبزترین و خوش آب و هوا ترین مناطق روسیه است که برای خود مردمان روسیه محبوبیت زیادی دارد . این منطقه که بسیار بکر است و منابع طبیعی دست نخورده ی زیادی دارد گونه های زیادی از جانواران را در خود جای داده که از خرس کامچاتکا می توان به عنوان نمونه نام برد. این خرس ها انواع مختلفی دارد که در زیر آنها را نام می بری :

اولین گونه این خرس ها به نام درانکارد می باشد که به خرس تنبل شهرت دارد و معمولا در سواحل رودخانه ها دراز می کشد و فقط برای شکار از جای خود حرکت کرده و به داخل رودخانه می رود و شکار خود را انتخاب می کند البته در سال ۲۰۰۸ از این خرس به بدی یاد می شود زیرا در آن زمان یکی از توریستان استرالیایی را که مشغول گشت و گذار در منطقه بود با ضربه ای سر از تنش جدا کرد و شروع به خوردن او کرد .

نوع دوم این خرسها دارکپاو نام دارد که در مناطق جنگلی و پر درخت زندگی می کند .

سومین گروه به نام کوختیل که هرکسی تا به حال آنها رو  دیده گفته است که این گونه از خرس های این منطقه به هوشیاری و دقت بالا شهرت دارند .

الیگارش بزرگترین گونه خرسی این منطقه است .

پریما هم به زیبایی در خرس های ماده شهره است و مادری مهربان برای طوله خرس های خود می باشد .

بررسی بقیه خرس ها را به پستی دیگه موکول می کنیم . . .

بقیه تصاویر در ادامه مطلب
نویسنده : سعید ; ساعت 15:21 روز 2010/6/29
دسته بندی :فقط در روسیه

یکی از قطارهای متروی مسکو با نام آکووارله که یکی از مشهورترین موزه های روسیه آن را راه اندازی کرده است شامل گران قیمت ترین و ارزشمندترین آثار هنری جمع آوری شده از سرتاسر جهان می باشد که جمع آنها به ۳۵ تابلو معروف که درون قطار نصب شده است می رسد ! این قطار سالی یک بار از مبدا مترو در شهر مسکو حرکت و تا پایان خط مسافران را سوار می کند و مسافران از تماشای این تصاویر در طی مسیر لذت می برند  خیلی از مردم هم آرزو دارند که روزی سوار این قطار بشوند چون این قطار در روز خاصی از ایستگاه ها عبور نمی کند و کاملا تصادفی این اتفاق می افتد .

بقیه تصاویر در ادامه مطلب
نویسنده : سعید ; ساعت 10:15 روز 2010/5/29
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

 

http://rusiran.blog.com/files/2010/05/41.jpg

اینجا بزرگترین سرزمین باطلاقی و لجن زار دنیاست . این منطقه 20 % عریض تر از Switzerland است و مساحتی بالغ بر 53000 کیلومتر مربع دارد که قدمت آن به 10000 سال پیش باز می گردد . این باطلاق شامل 800 برکه می باشد و چندیدن رود خانه از این جا سر چشمه می گیرد . این مکان کاملا خای از سکنه می باشد . حیوانات و پرندگان و گیاهان در  این ناحیه آزادانه و به دور از دغدغه و ترس از انسان ها زندگی به حیات خود ادامه می دهند . این باطلاق به بزرگترین تصفیه کننده طبیعی آب جهان نیز شهرت داد و طی عملیات شیمیایی خاصی آب زلالی از انتهای این باطلاق به رود خانه ها وارد میشود . این باطلاق در منطقه مرکزی - شرقی روسیه و در شمال دریاچه بایکال قرار دارد . 


بقیه تصاویر در ادامه مطلب
نویسنده : سعید ; ساعت 8:27 روز 2010/5/14
دسته بندی :فقط در روسیه

سلام

لباسهاتون رو پوشیدید ؟؟؟ می خواهیم به مرتفع ترین نقطه روسیه سفر کنیم !!! بله ایستگاه هواشناسی روسیه که بر بالای کوه .... و در ارتفاع ...... احداث شده  و مسئول این ایستگاه هر روز با صحنه ی خسته کننده و یا جالب برف مواجه هست ولی به نظر شما چقدر برف ؟؟؟؟ بر اساس اعلام این ایستگاه هر روز صبح کار مندارن از بالای ساختمان خودشون برف به پایین پرت میکنند ولی زنده می مونند چون میانگین بارش برف در این ایستگاه هواشناسی ۵/۳ سه متر و نیم در زمستان هست حتما عکساها رو ببینید تو ادامه مطلب عکس های بیشتری  از زندگی ای افراد و ایستگاه هواشناسی  خواهید دید.
نویسنده : سعید ; ساعت 17:12 روز 2010/2/16
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

طلا و خنجر

طلا گفت: « همه چيز مال منه »
خنجر گفت : « همه چيز مال منه »
طلا گفت: « همه چيز را مي خرم »
خنجر گفت : « همه چيز را بر مي دارم! »

الکساندر پوشکين ۱۸۲۶


کليسای جامع سن باسيل واقع در ميدان سرخ بی شک بنايی بی همتاست . هشت کليسا با گنبد های افسانه ای و رنگارنگ ، دور تا دور کليسای چادری شکل مرکزی حلقه زده اند .
در سال 1552 همزمان با پيروزی نيروهای روسيه به فرماندهی ايوان مخوف بر تاتارها در جبهه شرقی ، ساخت اين کليسا به افتخار اين پيروزی آغاز شد در آن زمان تزار دستور ساخت این بنا را داد که برای ساخت آن مجربترین معماران دنیا گرد هم آمدند و این بنای عظیم را ساختند و پس از اتمام کار تزار آنه را به خوبی تشویق کرد و از آنها پرسید که آیا می توانند بنایی مانند آن را دوباره بسازند که معماران که خوشحال شدند گفتند بله می توانیم ....... تزار دستور داد که چشمان تمامی آنها را در بیاورند تا هرگز دیگر نتوانند بنایی مانند آن را بسازند و آن بنا همیشه یگانه باقی بماند..... ولی ۳۰۰ سال بعد یک کلیسای دیگر شبیه به همین کلیسا در شهر سنت پیترز بورگ یا همان لنین گراد ساخته شد.کليسای سن باسيل بر روی بلندی ساخته شده است تا از هر سو در ديد باشد . و از موقعیت استراتژیکی خوبی برخوردار می باشد. هر ساله جشن های ملی و روز سال نو و مراسم رسمی کشوری در محوطه این کلیسا یا همان کرملین برگزار می شود .

کلیسای جامع سنت باسیل یکی از برجسته ترین و قابل توجه ترین بناهای تاریخی روسیه کهن است. از قرن شانزدهم تا به امروز زیبایی این کلیسا تحسین کلیه جهانگردان را برانگیخته و امروزه به عنوان نمادی از فرهنگ و تاریخ روسیه به شمار می رود.

این بنا در میدان سرخ – مهمترین میدان مسکو - واقع شده و سمبلی است نمایانگر موقعیت جغرافیایی بی نظیر روسیه مابین اروپا و آسیا. این کلیسا مابین سالهای 1555 تا 1561 ساخته شده و نام آن برگرفته از یکی از قدیسان ارتدکس و بسیار محبوب روسیه است. این کلیسا در حقیقت به دستور ایوان مخوف به عنوان بنایی به منظور بزرگداشت و یادبود تصرف شهر قازان ساخته شد.

سنت باسیل دارای نه برج است و طراحی آن در اصل مشابه کلیساهای آن دوران روسیه – کلیساهایی که شکل ظاهری شان به خیمه شباهت داشت– می باشد. هر برج که خود یک کلیسای کوچک است، دارای ترکیب و الگوی رنگی منحصر بفردی است که بی شک در زیبایی کل مجموعه تاثیر بسزایی بر جای گذاشته است.


گنبدهای این کلیسا اصطلاحا به "گنبدهای پیازی شکل یا onion domes " معروفند. اصطلاح پیازی شکل به نوعی گنبد اطلاق می شود که عمدتا در معماری کلیساهای روسی از آنها استفاده شده است. از ویژگی های این نوع گنبد یکی قطر آن است که از قطر یک طبل بزرگتر بوده و دیگری، بیشتر بودن ارتفاع هر گنبد نسبت به عرض آن. شکل ظاهری این نوع گنبدها کاملا شبیه پیاز است به طوری که از پایین به بالا به آرامی باریک شده و به یک نقطه نوک تیز می رسند.

طراحی داخلی این کلیسا مجموعه ای از برج های مجزاست که هر یک با تصاویر و شمایل های زیبا، دیوارهای منقوش به سبک قرون وسطا و آثار هنری متنوع پوشیده شده اند. در مقایسه با کلیساهای غربی که معمولا متشکل از سالن های وسیع بوده و همگی به یک شکل واحد هستند، کلیسای سنت باسیل به گونه ای متفاوت، فضایی کاملا صمیمی را داراست.

در محوطه جلوی کلیسا مجسمه برنزی یادبود منیین و پوژارسکی - از قهرمانان ملی روسیه در تهاجم لهستانی ها در پایان قرن شانزده و آغاز قرن هفده – قرار گرفته است. در حقیقت این مجسمه ابتدا در مرکز میدان سرخ ساخته شده بود، اما در سال 1936 دولت روسیه به منظور دستیابی به دید بهتر میدان، آن را به جلوی کلیسا منتقل نمود.

هدف اصلی ساخت کلیسای سنت باسیل، ساخت مجموعه ای از کلیساهای کوچک بوده که هر کدام را بتوان به یکی از قدیسان اهدا نمود، اما ساختار برجی که در مرکز مجموعه قرار گرفته باعث گردیده کل کلیساهای کوچک با هم یکی شده و بنای واحد کلیسای جامع را تشکیل دهند. در مورد سنت باسیل داستان نادرستی رایج است که پس از ساخت این بنا، ایوان مخوف، چشمان معمار و سازنده آن، Postnik Yakovlev را کور کرده تا پس از آن قادر به ساخت بنای زیباتری برای افراد دیگر نباشد.

کلیسای سنت باسیل را نباید با کرملین که در سمت راست آن، در میدان سرخ مسکو واقع شده، اشتباه کرد. سنت باسیل به هیچ وجه جزو کاخ کرملین نمی باشد، هر چند در بسیاری از کتب منتشر شده این بنا را نیز کرملین نامیده اند. گزارشات نادرست روزنامه نگاران و خبرنگاران غربی نیز در قوت بخشیدن به این تصور غلط، بی تاثیر نبوده است.دوست خوبم ژيوار عزيز لطف کرده و اين عکس جالب را براي من فرستاده است .آيا شما را ياد جايی نمی اندازد؟!
نویسنده : سعید ; ساعت 10:7 روز 2010/1/8
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

لینک مطلب
مساحت روسیه 4.5 کیلومتر مربع افزایش یافت

"باریس لِوین" مدیر انستیتو زمین شناسی دریایی و فیزیک زمین شعبه خاور دور آکادمی علوم روسیه روز جمعه اطلاع داد که مساحت روسیه بعلت حوادث طبیعی که طی سالهای 2007 - 2009 در منطقه ساخالین و جزایر کوریل رخ دادند و طی آنها خشکی جدیدی بوجود آمد، 4.5 کیلومتر مربع افزایش یافت.

لوین گفت: "در نتیجه زمین لرزه در نویلسک روز 2 اوت 2007 بستر دریا بالا آمده و بخش جدید خشکی را ایجاد کرد که مساحت کل آن 3 کیلومتر مربع می باشد".

به گفته وی، در نتیجه آتشفشان "پیک ساریچف" در جزایر کوریل نیز 1.5 کیلومتر مربع به مساحت روسیه افزوده شد.

روسیه با داشتن مساحت 17.07 میلیون کیلومتر مربع و یا 11.46% از کل خشکی های جهان، پهناورترین کشور دنیا می باشد.


مجمع الجزایر کوریل

جزایر دراز گودال کوریل و یا جزایر کوریل واقع در منطقه استان ساخالین منطقه ای است آتشفشانی  که به عنوان مجمع الجزایری از شمال شرق هوکایدو ژاپن تا کامچاتکا روسیه حدود ۱۳۰۰ کیلومتر امتداد دارد . این مجمع الجزایر که دارای ۵۶ جزیزه می باشد دریای اختسک را از اقیانوس آرام جدا می کند . این جزیرها بیشتر از سنگهای کوچک تشکیل شده اند .  بقیه تصاویر و مطالب در ادامه مطلب
نویسنده : سعید ; ساعت 11:22 روز 2009/11/13
دسته بندی :اخبار روسیه

در مسكو همايش اينترنتي بين المللي جوانان گشايش مي يابد

« نسل جديد راه امن را انتخاب ميكند»- تحت چنين شعاري در مسكو همايش اينترنتي بين المللي جوانان كار خود را آغاز كرد. هدف آن- متحد كردن جوانان تمام جهان در مبارزه با امنيت در جاده ها و تعيين مهمترين مواضع در اين عرصه است. در اين همايش سرگي ميرونوف رئيس شوراي فدراسيون و سوتلانا ارولووا معاون سخنگوي پارلمان شركت ميكنند. همايش جوانان برنامه بزرگ مقايسي را تهيه ديده است كه اجراي آن براي روز 19 نوامبر در نظر گرفته شده است. در آن روز كنفرانس جهاني امنيت جاده ها از طرف سازمان ملل متحد در مسكو برگزار خواهد شد. در نتيجه تصادفات رانندگي ، سالانه در روسيه بيش از 300 هزار نفر كشته و مجروح مي شوند. اكثر اين تصادفات به تقصير رانندگان جوان صورت مي گيرد.


سفر به زیر آب

برای مشاهده تصاویر در ابعاد بزرگ روی تصاویر کلیک کنید ؟

 

  

   

یکی از جاذبه های دیدنی جزیره دیدار که فکر میکنم یکی از جزایر دریاهای اطراف روسیه می باشد از ساحل مرجانی آن است.به علت حضور همین مرجانها آب دریا همیشه آبی و زلال است در واقع مرجانها مانند صافی عمل کرده و تمام ناخالصیهای آب را جذب میکنند.این مرجانها در ساحل دریا بعد از مردن به صورت سنگهای سفید متخلخلی در میایند که در اشکال مختلف همانند استخوانهایی سفیدرنگ سطح ساحل را می پوشانند.


تا ۵ سال دیگر کل روسیه به اینترنت دسترسی دارند

رییس جمهور روسیه خواستار آنست که طی پنج سال در کل خاک فدراسیون روسیه دسترسی  به اینترنت باند عریض برقرار شود.

وی روز پنجشنبه در برابر مجمع مجمع فدرال (مجلس دوما و مجلس شورای فدراسیون روسیه) اعلام کرد: در خاک کشور ما طی پنج سال باید دسترسی  به اینترنت باند عریض فراهم شود، پخش برنامه های تلویزیونی دیجیتالی شود و ارتباطات تلفن همراه نسل چهارم برقرار گردد.
نویسنده : سعید ; ساعت 12:12 روز 2009/11/12
دسته بندی :اخبار روسیه

لینک مطلب
A/H1N1وآنفولانزا ، را می توان ظرف یک هفته درمان نمود

 

رئیس وزارت بهداشت روسیه دکتر Gennady Onishchenko گفت: اگر همه اقدامات هماهنگ باشند،
ظرف یک هفته می توان A/H1N1 وآنفولانزا درمان نمود.
پزشکان توصیه شهر وندان از ماسک محافظ استفاده نمایند.
دانشمندان معتقد می باشند،هر 30، 40 سال نوعی ویروس جدید در جهان پدید می آید.
نویسنده : سعید ; ساعت 16:57 روز 2009/11/11
دسته بندی :اخبار روسیه

به نام خدا

پاییز طلایی

برای مشاهد تصاویر بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

 
در مسکو و روسیه ،یکی از فصلهای زنده سال شروع شد که در ستایش آن الکساندر پوشکین و سرگی یسنین شاعران بزرگ روسی اشعاری سرودند.
برگ های زرد و قهوه ای درختان مانند افرا، زمین را می پوشاند .
در این فصل آسمان ابری می شود و گاهی اوقات باران می بارد و باعث افزایش زیبایی های طبیعت می گردد
.  

    
نویسنده : سعید ; ساعت 14:49 روز 2009/10/22
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

لینک مطلب
به نام خدا

حیات وحش بایکال

برای مشاهده تمامی تصاویر بر روی تصویر کلیک کنید .

26 سپتامبر ، حیات وحش حفاظت شده دولتی بایکال 40 ساله شد.
توجه خاصی که به این پارک ملی شده است باعث گردیده است، در اطراف این دریاچه ، جنگل دست نخورده باقی بماند و محل زندگی حیوانات کمیاب گردد.
حدود 50 سال قبل ، زیست شناسان تصمیم بر حفاظت ساحل جنوبی بایکال گرفتند ولی تنها در 26 سپتامبر سال 1969 قانون حفاظت محیط زیست منطقه ، توسط وزارت وابسته در زمان شوروی سابق به امضا رسید.
زاپاودنیک یکی از زیباترین مناظر طبیعی منطقه مرکزی کوه های بایکال، به نام خمار دابان را دارا می باشد که از سمت شرقی سایان تا رودخانه سلنگی گسترده شده است.
رشته کوه موجود در قسمت ساحل جنوبی، نقش دیوار طبیعی را بر عهده گرفته است.
هدف اصلی زاپاودنیک ،حفاظت حیات وحش منطقه بایکال می باشد که با سعی و تلاش شبانه روزی ، اکنون این منطقه تبدیل به زیستگاه مناسب برای حیوانات و گیاهان نادر گردیده است.

زاپاودنیک در منطقه دریاچه بایکال قرار دارد که تحت حفاظت یونسکو قرار دارد.
نویسنده : سعید ; ساعت 11:49 روز 2009/10/21
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

لینک مطلب
به نام خدا

هر سال هزاران ايراني به مسكو و سنت پطرزبورگ سفر مي كنند

چندي پيش غلامعلي جهانگيرا، نماينده يك شركت بزرگ گردشگري ايران براي بازديد كاري وارد کازان شد. او در جريان آشنايي با اين شهر از موزه تاريخ، كرملين کازان و مساجد و صومعه مردان و چند هتل ديدن كرد. او گفت: شهروندان ايران علاقه و توجه زيادي نسبت به روسيه نشان مي دهند. هر سال هزاران ايراني به مسكو و سنت پیترزبورگ سفر مي كنند. ما مي خواهيم كه کازان نيز به اين دو پايتخت شناخته شده روسيه اضافه شود. اواخر ماه اكتبر با حمايت شهرداري کازان نمايندگان بزرگترين آژانس هاي گردشگري به کازان خواهند آمد و سپس آنها برنامه اقامت گردشگران ايراني در اين شهر پر افتخار هزارساله را تدوين خواهند كرد.

تصاویری از شهر زیبای کازان

 تصاویر در ادامه مطلب
نویسنده : سعید ; ساعت 12:8 روز 2009/10/11
دسته بندی :اخبار روسیه

به نام خدا

وقتی اسم روسیه میاد همه مردم به یاد سرما و برف ،یخبندان ،خرس قطبی و مناطق تایگا می افتند در حقیقت 65 درصد روسیه پوشیده از یخبندان است ولی اینو باید بگم در روسیه یک منطقه بهشتی هم وجود دارد این منطقه از نظر زیبائی و گرمی با جنوب فرانسه یعنی نیس و مونت کارلو و همینطور میلان ایتالیا برابری میکنه و در سال 2014 میزبان المپیک زمستانی نیز خواهد بود این منطقه از از کل فرانسه و آلمان بزرگتره و درختان نخل موجود در آن نشان دهنده آب و هوای مطبوع آن می باشد این منطقه سوچی نام دارد که روسها به آن افتخار هم میکنند عکسهای زیبائی در ادامه مطلب وجود دارد که اگر ببینید شما هم به گوشه دیگری از زیبائی های جهان پی خواهید برد.

www.Cloobmusic.com زیبائی های روسیه عکس های طبیعت

ادامه تصاویر در ادامه مطلب
نویسنده : سعید ; ساعت 18:29 روز 2009/10/6
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

هو الباقی

 

هنری ترین عکس سال روسیه

 

در ادامه مطلب تصاویر جالبی برای مشاهده وجود دارد حتما ببینید.
نویسنده : سعید ; ساعت 12:17 روز 2009/9/7
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

به نام خدا

نیمه شعبان مبارک

این هم از اوضاع مجلس تو چندروز پیش

این هم نتیجه مصاحبه ای که با وزیر بهداشت شد

 

و این هم جشنواره نقاشی سه بعدی روی ماشین در روسیه

برای مشاهده روی تصویر زیر کلیک کنید .
نویسنده : سعید ; ساعت 14:21 روز 2009/8/7
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

به نام خدا

سلام

روسیه در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

واقعا نمی شه از طبیعت روسیه گذشت چون واقعا پدیده های خیلی جالبی را در خودش داره تا حالا پست های زیادی گذاشتم در مورد این موضوع این بار هم از پدیده یخ زدگی اقیانوس که خودم تا به حال این شکلیش را ندیده بودم براتون گذاشتم. تصاویر مربوط به اقیانوس منجمد شمالی است . حتما ببینید

بر روی تصویر زیر کلیک کنید تا بقیه عکسها را هم ببیند

همسایگان زمینی روسیه عبارتند از:

در جنوب خاور (آسیا): کره شمالی، چین، مغولستان، و قزاقستان

در جنوب باختر (قفقاز): جمهوری آذربایجان و گرجستان

در باختر (اروپا): اوکراین، بلاروس، لتونی، استونی، فنلاند، و نروژ؛ و در بخش جدامانده کالینینگراد با کشورهای لیتوانی و لهستان


و این هم یک هنرمندکه باچوب کبریت اشیای جالبی می سازه

 

برای مشاهده تمام تصاویر به ادامه مطلب بروید
نویسنده : سعید ; ساعت 15:47 روز 2009/7/30
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

 

به نام خدا

تراک مسافرتی ریس جمهور روسیه بسیار جالب است حتما ببینید .

برای مشاهده تصاویر به ادامه مطلب مراجعه کنید

 همچنين در ادامه مطلب ميخوانيد

۱-مدويديف : براي ما مهم اين است كه ايران ثبات داشته باشد .

۲-تعجب مسکو از اظهارات بایدن درباره حق اسراییل در حمله به ایران

۳-آمریکا به اسرائیل و اسرائیل به ایران علامت داد

                                                      نظرفراموش نشود
نویسنده : سعید ; ساعت 12:38 روز 2009/7/9
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

به نام خدا

سلام يك سري عكس كه از سايت ياندكس روسيه گرفتم براتون گذاشتم اميد وارم خوشتون بياد نظر هم بدهيد


و يك انسان چقدر مي تواند صبر و تحمل داشته باشد .


This is What


براي مشاهده بقيه تصاوير جالب به ادامه مطلب برويد 

در ادامه مطلب می خوانید :

۱-معنای اسم تمام کشورهای جهان

۲-فدراسيون روسيه اولويت ايران براي  اعزام دانشجو

۳-مدارك 100 دانشگاه روسي به تأييد وزارت علوم ايران رسيد

 
نویسنده : سعید ; ساعت 2:40 روز 2009/6/27
دسته بندی :اخبار روسیه

بسم الله الرحمن الرحیم  

 

شاید این جملات تکراری باشد ولی می دونید چرا خدا را دوست دارم ؟؟؟؟؟؟؟

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه با هر username كه باشم، من را connect می كند

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه تا خودم نخواهم مرا D.C نمی كند .

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه با یك delete هر چی را بخواهم پاك می كند

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه اینهمه friend برای من add می كند

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه اینهمه wallpaper كه update می كند

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه با اینكه خیلی بدم من را log off نمی كند

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه همه چیز من را می داند ولی SEND TO ALL نمی كند

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه می گذارد هر جایی كه می خواهم Invisible بروم

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه همیشه جزء friend هام می ماند و من را delete و ignore نمی كند.

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه همیشه اجازه،  undo كردن را به من می دهد

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه من را install كرده است

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه هیچ وقت به من پیغام line busy نمی دهد

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه اراده كنم،  ON می شود و من می توانم باهاش حرف بزنم

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه دلش را می شكنم، اما او باز من را می بخشد و shout down ام نمی كند

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه password اش را هیچ وقت یادم نمی رود، كافیه فقط به دلم سر بزنم

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه تلفنش همیشه آنتن می دهد

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه شماره اش همیشه در شبكه موجود است

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه هیچ وقت پیغام no response نمی دهد

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه هرگز گوشی اش را خاموش نمی كند

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه هیچ وقت ویروسی نمی شود و همیشه سالم است

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه هیچوقت نیازی نیست براش BUZZ بدهم

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه آهنگ حرف هاش همیشه من را آرام می كند

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه نامه هاش چند كلمه ای بیشتر نیست، تازه spam هم تو كارش نیست

خدا را دوست دارم ، بخاطر اینكه وسط حرف زدن نمی گوید، وقت ندارم، باید بروم یا دارم با كس دیگری حرف می زنم

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه من را برای خودم می خواهد، نه خودش

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه همیشه وقت دارد حرف هایم را بشنود

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه فقط وقت بی كاریش یاد من نمی افتد

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه می توانم از یكی دیگر پیشش گله كنم، بگویم كه ….

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه همیشه پیشم می ماند و من را تنها نمی گذارد، دوست داشتنش ابدی است

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه می توانم احساسم را راحت به آن بگویم، نه اصلا نیازی نیست بگویم، خودش میتواند نگفته، حرف ام را بخواند

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه به من می گوید دوستم دارد و دوست داشتنش اش را مخفی نمی كند

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه تنها كسی است كه می توانی جلوش بدون اینكه خجل بشوی گریه كنی، و بگویی دلت براش تنگ شده

خدا را دوست دارم ، به خاطر اینكه ، می گذارد دوستش داشته باشم ، وقتی می دانم لیاقت آنرا ندارم

خدا را دوست دارم به خاطر اینكه از من می پذیرد كه بگویم : خدا را دوست دارم .

نظر نشه فراموش

این هم چندتا عکس جالب و پربیننده ترین سایت های جهان را براتو ن گذاشتم  حتما ببینید و نظر بدهید . . . . .

 روی تصویر کلیک کنید .

 
نویسنده : سعید ; ساعت 15:18 روز 2009/5/7

به نام خدا

همان طور که قول داده بودم براتون عکس های مراسم

ازدواج را گذاشتم برای مشاهده تصاویر به ادامه مطلب

 بروید

آیا می دانید اگر در روسیه خودرو و یا هر وسیله نقلیه دیگری را در پارک ممنون پارک کنید چه اتفاقی می افتد . حتما بر روی این  شکلک کلیک کنید تا معلوم شود .

و خبر دوم

سردترن نقطه گرم

ازدواج در قطب

یک زن و مرد روسی دیروز در مدار۰ درجه زمین به عقد هم درآمدند و زندگی خود را از نقطه ۰ شروع کردن این زوج جوان روسی که همراه یک تیم کامل مجهز به وسیله هلیکوپتر به قطب شمال سرد ترین نقطه جهان سفر کرده بودند در شرایطی که دمای هوا از منفی ۴۵ نیز گذشته و  به گونه ای ریش های مرد جوان یخ زده بود و  نیز دستگاه GPS عدد صفر را نشان می داد  مراسم ازدواج خود را با حضور افرادی از کانادا سوئد و ... که عضو تیم اعضامی بودند اجرا کردند هزینه این سفر به گفته راشاتودی بالغ بر ۲۰۰۰۰ هزار دلار بوده که این زوج جوان آن را پرداخته اند . متاسفانه هنوز نتوانستم تصاویر این ازدواج را در اینترنت پیدا کنم ولی در اسرع وقت این کار خواهم کرد .

 برای مشاهده تصاویری که از این مراسم به دست من رسیده به ادامه مطلب بروید
نویسنده : سعید ; ساعت 15:32 روز 2009/5/1
دسته بندی :اخبار روسیه

به نام خدا

 

مردی که 2سانتی‌متر با مرگ فاصله داشت!! (+عکس)

یك سرباز انگلیسی كه توسط یكی از تیراندازهای طالبان مورد هدف قرار گرفته بود به طرز معجزه آسایی زنده ماند.
لئون ویلسون 32 ساله بعد از اصابت گلوله به كلاه خودش بر روی زمین می‌افتد و تنها 2 میلی متر مانده بود تا گلوله به سر وی اصابت كند.
 
 
لئون ویلسون به روزنامه‌ها گفت: همه به من می‌گویند كه تو خوش شانس ترین سرباز ارتش انگلستان هستی و وقتی كه به جای گلوله بر روی كلاه خود نگاه می‌كنم میبینم كه آنها درست می‌گویند.

تولید اتومبیل نامرئی!! (محصول مشترک روسیه و  لکسوس)

 

 

 

 

                    


این مدل لکسوس که LF-A نام گرقته است از رنگ آکریلیک شفاف استفاده شده است و شما می‌توانید به راحتی تمامی اجزای موتور و داخل ماشین را ببینید.
آیا شما می‌توانید در ذهن خود رانندگی با یک ماشین شفاف در اتوبان را تصور کنید؟
شرکت لکسوس اقدام به طراحی یک مدل اتومبیل شفاف کرده است.
 
          
 
این اتومبیل با همکاری شرکت لکسوس و طراحی شرکت اتومبیل سازی روسیه  تولید شده در این مدل لکسوس که  LF-A نام گرفته است از رنگ آکریلیک شفاف استفاده شده است و شما می‌توانید به راحتی تمامی اجزای موتور و داخل ماشین را ببینید.

به نظر می‌رسد این ماشین غیر قابل راندن باشد ولی نمی‌توان از طراحی عالی و ارگونومیک آن به راحتی گذشت.

هنوز سران شرکت لکسوس که از ارائه فناوری‌های مدرن غافل نمانده‌اند، در مورد اینکه آیا این ماشین وارد تولید انبوه می‌شود یا در موزه‌ها باقی می‌ماند اظهارنظری نکرده‌اند.

اولين ماشين پرنده دنيا

به گفته تولید کننده این اتومبیل منحصر به فرد در صورت استفاده از سوخت معمولی و بدون سرب، نگهداری و کنترل آن بسیار آسان بوده و مصرف کنندگان با داشتن این اتومبیل کوچک مشکلی برای یافتن مکانی مناسب برای پارک آن نخواهند داشت.
اتومبیل Terrafugia توسط یکی از مهندسان پیشین سازمان ناسا  که هم اکنون بازنشست شده و  در روسیه زندگی می کند طراحی و ساخته شده است و توانایی موتور آن بر روی زمین و آسمان یکسان است. به ادعای سازنده این اتومبیل با یک باک پر از سوخت، Terrafugia قادر خواهد بود با سرعت 185 کیلومتر بر ساعت مسافتی بالغ بر 800 کیلومتر را طی کند.
عملکرد این اتومبیل تا به حال تنها بر روی سطح جاده و با سرعت 144 کیلومتر بر ساعت مورد آزمایش قرار گرفته است. به گفته کارل دیتریش تا کنون بالغ بر 40 سفارش از این اتومبیل با وجود قیمت احتمالی 200 هزار دلاری آن دریافت شده است. وی بر این باور است که این قیمت برای داشتن یک هواپیمای شخصی قیمتی مناسب، اما برای داشتن یک اتومبیل کوچک بسیار گزاف است.
اولین اتومبیل قابل تبدیل جهان که تنها در عرض 15 ثانیه به یک هواپیما تبدیل می شود اولین پرواز آزمایشی خود را در ماه فوریه آغاز خواهد کرد. اتومبیل Terrafugia که در عرض 15 ثانیه توانایی تغییر حالت از یک اتومبیل دو سر نشینه به یک هواپیما را خواهد داشت در ماه فوریه پرواز آزمایشی خود را آغاز خواهد کرد.

 

نظام اداری روسیه

        به نظر شما تو روسیه بعد از ناهار کارمندهای ادارات چه گونه اند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*
نویسنده : سعید ; ساعت 12:27 روز 2009/4/29
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

لینک مطلب
                                                                به نام خدا

(به چشمانت بیاموز که هرکس ارزش دیدن ندارد )

سلام

امید وارم حالتون خوب باشه و دنیا به کامتون باشه ......... براتون عکسهایی را گذاشتم که یکی از دوستانم که عکاسی میکنه و در سنتپیترزبورگ زندگی میکنه به نام پیتر هانوست  برام فرستاده بعضی عکس ها  از روسیه است وبعضی از کشورهای دیگه امید وارم لذت ببرید

به روی عکس ها کلیک کنید
نویسنده : سعید ; ساعت 16:45 روز 2009/4/25
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

به نام خدا

این چند روز وقت آپ کردن ندارم پس فعلا براتون چند سری عکس تو این چندروز می گذارم ............. تا بعد ببینم چه می شود .

پس ببینید . امید وارم خوشتان بیاید .

بر روی تصاویر کلیک  کنید .  نظر یادتون نره
نویسنده : سعید ; ساعت 14:36 روز 2009/4/21
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

بسم الرب الشهدا

باسلام این بار با عجایب هفت گانه روسیه آشنا شوید  

Храм Василия Блаженного и Спасская башня Кремля

روز 12 ژوئن که روز روسیه نام گرفته است، طی مسابقه ای "عجایب هفتگانه روسیه" نام برده شدند که عبارتند از: کوه البروس؛ دره فواره های آب جوش در کامچاتکا؛ دریاچه بایکال؛ پترهوف در سنت پترزبورگ؛ مجسمه میهن-مادر در ولگاگراد و کلیسای واسیلی بلاژنی در مسکو و گودال مرگ که در برخی نوشته ها ازعجایب روسیه از آن یاد شده  .

نتیجه این مسابقه که طی آن مردم رای خود را به نقاط دیدنی کشور از طریق اینترنت و SMS داده بودند، عصر گذشته طی کنسرتی در چارچوب مراسم جشن روز روسیه در میدان سرخ مسکو اعلام شد.

ایده برگزاری مسابقه "عجایب هفت گانه روسیه" پس از آن مطرح شد که یک سال قبل در اروپا نتایج رای گیری اینترنتی "عجایب هفتگانه جدید جهان" اعلام شدند، اما در فهرست فینالیست ها هیچ یک از عجایب روسیه و حتی کلیسای واسیلی بلاژنی قرار نداشت.

در آن زمان به پیشنهاد چند رسانه روسی تصمیم به برگزاری پروژه مشابهی گرفته شد که هدف آن احیای حس وطن پرستی و جلب توجه به بازسازی و حفظ میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی در خاک کشور است. 

Озеро Байкал

کلیسای واسیلی بلاژنی نه تنها کلیسای اصلی میدان سرخ، بلکه نماد روسیه است و به دستور ایوان گروزنی ساخته شده بود. از سقف آن تمامی میدان سرخ را می توان از بهترین زاویه دید و در زمان شوروی در آنجا از رژه ها در میدان سرخ فیلم می گرفتند و البته که بدون آن میدان سرخ این قدر زیبا نمی بود.

از سیبری دریاچه بایکال برنده شد که قدیمی ترین و ژرف ترین دریاچه جهان است. طبق محاسبه دانشمندان، اگر بایکال تنها منبع آب آشامیدنی برای جهان باشد، آب آن برای بشریت به مدت 40 سال کافی است. طول بایکال برابر با فاصله مسکو-سنت پترزبورگ است و اگر پیاده آن را پیمود، نیاز به 4 ماه زمان است. 

یکی دیگر از برندگان، بلندترین قله اروپا، کوه البروس در مرز کاباردینوبالکاریا و کاراچایوا-چرکیسیا است. ارتفاع آن 5600 متر است و درباره آن افسانه هایی نیز وجود دارند. 

Эльбрус یکی دیگر از عجایب روسیه که در کامچاتکا می باشد، دره فواره های آب جوش است که در آنجا بیش از 200 چشمه آب گرم و از جمله 90 فواره آب جوش وجود دارد که از آنها آب جوش و بخار تا ده ها متر فوران می کند. بغیر از کامچاتکا، تنها در زلاند نو، ایسلند و یلواستون چنین فواره هایی وجود دارند. 

به دره چهل فواره تنها با هلیکوپتر می توان رفت. گاهی بخار تا 300 متری نیز می رسد، دمای آب به دمای جوش نزدیک است و از چاه ها گاهی صداهایی مرموز به گوش می رسند.

بنای طبیعی "ستون های بادی" نیز که جزو عجایب روسیه شمرده شده است، در کوما قرار دارد. این بت چهل متری، 400 میلیون سال قدمت دارد. 

پترهوف در سنت پترزبورگ نیز به بوستان زیبا، سه آبشار و 150 فواره خود مشهور است.

مامایف کورگان و مجسمه میهن-مادر در ولگا گراد به یاد نبرد نهایی در جنگ بزرگ میهنی (1941-1945)، یعنی نبرد استالینگراد ساخته شده بود. این مجسمه 102 متر ارتفاع دارد و اکنون مردم برای تعظیم آن جا می روند چرا که آنطور که شرکت کنندگان در جنگ می گویند، در این جا سرنوشت جهان و پیروزی بر فاشیسم رقم خورد.

 


                                                                                          http://i17.tinypic.com/2hqw091.jpg

گودال مرگ در جنگلهای ولگای روسیه  که دارای ۳۸۰  متر عمق می باشد و دهانه ای به شعاع ۲۳ متر و
نویسنده : سعید ; ساعت 14:35 روز 2009/1/7
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

لینک مطلب
به نام خدا

رودخانه ولگا شروع به یخ زدن می کند

خلاصه بعد از کلی تاخیر حدودا ۳ ماهه در آمدن زمستان سرانجام چند روزه که دمای هوا در منطقه اروپایی روسیه از جمله مسکو سنت پترزبورگ کازان و..... نیز شروع به افت دما کرد و کم کم لایه ای از یخ روی رود خانه ولگا و شاخه هایش از جمله کازانسو را پوشاند که  چهره شهر را زیبا تر کرده است البته زمستان در منطقه شرق روسیه خیلی زودتر شروع شده است ودمای بعضی از نقاط به ۵۰ درجه زیر صفر سقوط کرده است  . در زیر عکسی از رود خانه در ۵ روز پیش را مشاهد ه می کنید و سپس عکس یخ زده رود خانه را در ۳ روز اخیر میتوانید رویت کنید .

bank of Volga-river (winter, 2005)
نویسنده : سعید ; ساعت 15:5 روز 2008/12/17
دسته بندی :اخبار روسیه

لینک مطلب
به نام خدا

شب هاي سفيد سنت پترزبورگ روسيه

شب هاي سفيد سنت پترزبورگ از ديدني هاي مشهور پايتخت شمالي روسيه هستند كه از 25-26 مه تا 16-17 جولاي ادامه دارند. در اين مدت تاريكي شب وجود ندارد و تمام مدت هوا روشن است و يا گرگ و ميش صبحگاهي را دارد .

 
نویسنده : سعید ; ساعت 15:55 روز 2008/12/16
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

لینک مطلب
بنام خدا

شهر تاريخي‌ سنت‌ پترزبورگ

             

شهر تاريخي‌ سنت‌ پترزبورگ‌ يكي‌ از شهرهاي‌ مهم‌ و از مراكز صنعتي‌ و علمي‌ و فرهنگي‌ شوروي‌سابق‌ و روسيه‌ كنوني‌ محسوب‌ مي‌شود. اين‌ شهر مركز تقاطع‌ راه‌هاي‌ زميني‌ و بندري‌ و از بندرگاه‌هاي‌مهم‌ اين‌ جمهوري‌ است‌.

«پتر كبير» ‌علاقمند بود روسیه هرچه بیشتر به اروپا نزدیک شود به همین دلیل بسیاری از رسوم اروپایی را در روسیه معمول کرد و چون می خواست‌ پايتخت‌ روسیه،‌ «پنجره‌اي‌ به‌ ‌اروپا» باشد دستور ساخت پایتخت جدیدی را صادر کرد که امروزه پیترزبورگ نامیده می شود.

 بناي‌ شهر سنت‌ پترزبورگ با همکاری معماران‌ روسي‌، ايتاليايي‌ و فرانسوي‌ بر  روي جزيره زاياچي در دلتاي رود نوا ‌ درسال‌ 1703 آغاز و به‌ سرعت‌ گسترش یافت. پتر در راه ساخت این پایتخت نوین و اروپایی تلاش فراوان کرد . از جمله راههایی که برای توسعه ساخت‌ پايتخت‌ جديد بکار رفت مالیاتی بود که بر مسافران بسته شد. هر مسافر باید برای ورود به شهر یک تکه سنگ با خود می آورد ، اگر با اسب بود یک قطعه برای اسب نیز باید جداگانه می داد و چنانچه بار داشت یک قطعه دیگر!

 اولين بنا، قلعه‎اي با 6 دژ بود كه تا به امروز نيز حفظ شده و  پتروپاولوفسك نام گرفت. گرچه پتر کبیر بنیانگذار این شهر بود اما  به‌ خلاف‌ تصور نام‌ شهر نه از اسم او  بلكه‌ به‌ احترام‌ «پترس‌ مقدس‌»از حواريون‌ عيسي‌ مسيح‌ انتخاب‌ شده‌ است‌.

شهر در منتهي‌اليه‌ غرب‌ روسيه‌ و در شرق‌ خليج‌ فنلاند و در عرض جغرافيايي 60 درجه قرارگرفته‌، در حال حاضر 607 كيلومتر مربع‌(با حومه: 1439 كيلومتر مربع)  وسعت‌ و بيش‌ از 4 ميليون‌ نفر جمعيت‌ دارد. در اين‌ شهر بيش‌ از 40 رودخانه‌ وقريب‌ 20 كانال‌ جريان‌ دارد كه‌ مجموع‌ طول‌ آنها به‌ بيش‌ از 160 كيلومتر مي‌رسد. شهر مجموع بيش از 100 جزيره بود که با كارهاي مهندسي تعداد آنها به 42 كاهش يافت و اینک حدود 560 پل‌، ارتباط‌ بين‌ اين‌ جزيره‌ها را برقرار مي‌سازد. 20 پل از آنها متحركند  و 7 پل از اين تعداد بر روي رود نوا قرار دارند . طول كلي پل ها 32 كيلومتر است. هر پل‎اسم خاص خود را دارد  که به مناسبتی انتخاب شده مثلاً پل بوسه كه در كنار آن سربازان اعزامی به جنگ را بدرقه مي‎كردند و يا پل شكلات كه اولين كارخانه شكلات‎سازي شهر در كنار قرار داشت.

اين‌ شهر قریب 2 قرن پايتخت‌ روسيه‌ بود اما نام آن طی سال ها و تحولات حکومتی تغییر کرد. در نخستین سال های انقلاب اکتبر از سن یترزبورگ به‌ پتروگراد ، درسال‌ 1924 پس‌ از درگذشت‌ لنين‌، بنيانگذار اتحاد جماهير شوروي‌ سابق،‌ «لنينگراد» و بالاخره  در سال‌ 1991 پس‌ از فروپاشي‌ نظام‌ سوسياليستي‌ مجدداً «سنت‌ پترزبورگ‌» نام گرفت.

لازم به یادآوری است که این شهر  در منابع‌ ايراني‌ قدیم «سن‌ پطرزبورگ‌» و «سن‌ پطرزبورغ‌» ذکر ‌شده‌ است‌.

      اين شهر مركز حرکت هاي انقلابي مهم روسيه از جنبش دكابريست‎ها در سال 1825 تا شورش 1905 و سپس انقلاب 1917 بود ‌ در دوران‌ جنگ‌ جهاني دوم و محاصره 900 روزه توسط ارتش آلمان نازی‌ نیز مردم این شهر، قهرمانی های بیاد ماندنی از خود بجا گذاشتند‌. اين‌ شهر تا اوايل‌ تشكيل‌ دولت‌ كمونيستي‌ ، پس‌ از پيروزي‌ انقلاب‌ اكتبر سال‌ 1917 پايتخت‌ شوروي‌ سابق‌ بود اما بعدا به دلیل نزدیکی به اروپا و احتمال خطر از سوی مجاجمین اروپایی جای خود را به مسکو داد.

جمعيت‌ شهر در سال‌ 1750 به‌ 95 هزار نفر ، در سال‌ 1800 به‌ 220 هزار نفر رسيد. جمعیت فعلی پیتربورگ بيش‌ از 4 ميليون‌ نفر است.  

 

 

فرهنگ‌ و علوم‌

شهر سنت‌ پترزبورگ‌ يكي‌ از بزرگ‌ترين‌ مراكز علوم‌ شوروي‌ سابق‌ و روسيه‌ كنوني‌ است‌. با بنيانگذاري‌شهر چندين‌ مدرسه‌ و آموزشگاه‌ عالي‌ براي‌ تربيت‌ متخصصان‌ موردنياز تأسيس‌ گرديد. اولين‌ چاپخانه‌درسال‌ 1711 در اين‌ شهر به‌كار افتاد و اولين‌ روزنامه‌ روسيه‌ به‌ نام‌ «ودوموستي‌» در اين‌ چاپخانه‌ به‌ چاپ‌رسيد. تا سال‌ 1838، 88 چاپخانه‌ در سنت‌ پترزبورگ‌ فعاليت‌ مي‌كردند و كتابفروشي‌هاي‌ بي‌شمار منبع‌زندگي‌ فرهنگي‌ پايتخت‌ بودند.

آكادمي‌ علوم‌ دريايي‌ در سال‌ 1715، مدرسه‌ عالي‌ مهندسي‌ درسال‌ 1719 مدرسه‌ عالي‌ توپخانه‌ درسال‌ 1721 و فرهنگستان‌ علوم‌ اين‌ شهر در سال‌ 1725 تأسيس‌ شد. دانشمندان‌ برجسته‌اي‌ چون‌«لامانوسف‌» و ديگران‌ در اين‌ فرهنگستان‌ فعاليت‌ داشته‌اند. در سال‌ 1828 انستيتو تكنولوژي‌ براي‌ تربيت‌كادرهاي‌ ماهر در رشته‌ مهندسي‌ به‌وجود آمد. «مندلييف‌» دانشمند مشهورروس و مبتکر جدول هناصر شیمیایی‌ در دانشگاه‌ پترزبورگ‌تدريس‌ مي‌كرد. نام‌ نويسندگان‌ بزرگ‌ روسيه‌؛ «تولستوي‌»، داستايوفسكي‌«گانچاروف‌»، «تورگنيف‌»، «نكراسف‌» و بسياري‌ از شخصيت‌هاي‌ مشهور علمي‌ و فرهنگي‌ با اين‌ شهر درارتباط‌ است‌.

دانشگاه‌ سنت‌ پترزبورگ‌ يكي‌ از دانشگاه‌هاي‌ بزرگ‌ روسيه‌ و داراي‌ شعبه‌هايي‌ درتمامي‌ زمينه‌هاي‌علمي‌ و فرهنگي‌ است‌. ازجمله‌ اين‌ شعبه‌ها، شعبه‌ شرق‌شناسي‌ و ايران‌شناسي‌ اين‌ دانشگاه‌ است‌ كه‌ايران‌شناسان‌ و شرق‌شناسان‌ برجسته‌اي‌ چون‌ «ژوكوفسكي‌» در آنجا فعاليت‌ داشته‌اند. تدريس‌ زبان‌فارسي‌ در دانشكده‌ خاورشناسي‌ از سال‌ 1818 آغاز گرديد و از آن‌ زمان‌ تاكنون‌ پيوسته‌ ادامه‌ دارد. ازسال‌ 1863 تدريس‌ زبان‌ اوستا و زبان‌ فارسي‌ كهن‌ (خط‌ ميخي‌ هخامنشي‌) و زبان‌ پهلوي‌ در اين‌ دانشكده‌آغاز شد و در حال‌ حاضر نه‌ تنهابه‌ آموزش‌ زبان‌ وادبيات‌ كهن‌ ايراني‌ بلكه‌ به‌ آثار و تاريخ‌ ايران‌ معاصر نيزمي‌پردازند. هم‌اكنون‌ تعداد مراكز علمي‌ در اين‌ شهر به‌ صدها واحد مي‌رسد.

كتابخانه‌ها در زندگي‌ فرهنگي‌ وادبي‌ سنت‌پترزبورگ‌ سهم‌ بسيار شاياني‌ ادا كرده‌اند. اولين‌ كتابخانة‌كشور در اوايل‌ قرن‌ 18 در سنت‌پترزبورگ‌ بنيان‌ نهاده‌ شد. كتابخانه‌ آكادمي‌ علوم‌ يكي‌ از قديمي‌ترين‌كتابخانه‌هاست‌ كه‌ به‌ ابتكار «پتراول‌» در سال‌ 1714 ايجاد شد. در اين‌ كتابخانه‌ 16 ميليون‌ جلد كتاب‌نگهداري‌ مي‌شود كه‌ يك‌ سوم‌ آنها به‌ زبان‌هاي‌ خارجي‌ است‌.

در حال‌ حاضر 1270 كتابخانه‌ در شهر سنت‌پترزبورگ‌ فعاليت‌ مي‌كنند كه‌ شامل‌ كتابخانه‌هاي‌ دولتي‌،عمومي‌ و دانشگاهي‌، حرفه‌اي‌ و آموزشگاهي‌ مي‌شوند. در كتابخانه‌هاي‌ قديمي‌ اين‌ شهر و به‌ خصوص‌در كتابخانه‌ دانشكده‌ خاورشناسي‌ و بخش‌ ايران‌شناسي‌، آثار و كتاب‌هاي‌ خطي‌ فارسي‌ فراواني‌نگهداري‌ مي‌شود. در حال‌ حاضر كلكسيون‌هاي‌ كتب‌ خطي‌ فارسي‌ كه‌ در اين‌ شهر حفظ‌ مي‌شود شامل‌هفت‌ هزار جلد كتاب‌ قديمي‌ است‌. بزرگ‌ترين‌ كلكسيون‌ كتب‌ خطي‌ متعلق‌ به‌ انستيتوي‌ ملل‌ آسياست‌ كه‌در سال‌ 1813 تأسيس‌ شده‌ است‌. اين‌ انستيتو كه‌ در جنب‌ فرهنگستان‌ علوم‌ تأسيس‌ گرديده‌، سابقاً موزة‌آسيا نام‌ داشته‌ است‌. در حال‌ حاضر دراين‌ كلكسيون‌ قريب‌ پنج‌ هزارجلد كتاب‌ خطي‌ وجود دارد.

كلكسيون‌ دوم‌ مربوط‌ به‌ آثار نقاشي‌ و خطاطي‌ كتابخانه‌ عمومي‌ به‌ نام‌ «ساليتكوف‌ شدرين‌» است‌ وكلكسيون‌ سوم‌ به‌ كتابخانه‌ دانشكدة‌ شرق‌شناسي‌ دانشگاه‌ شهرتعلق‌ دارد. اين‌ كتابخانه‌ در سال‌ 1819تأسيس‌ گرديد و در حال‌ حاضر، داراي‌ 940 جلد كتاب‌ خطي‌ قديمي‌ فارسي‌ است‌. اين‌ مجموعه‌،نادرترين‌ و پرارزش‌ترين‌ مجموعة‌ فارسي‌ جهان‌ را تشكيل‌ مي‌دهد.

در سال‌ 1757 آكادمي‌ هنرهاي‌ زيبا افتتاح‌ شد. «لومونوسف‌» و همفكر او «شووالف‌» مبتكران‌ ايجادمركز جديد فرهنگ‌ و آموزش‌ و پرورش‌ بودند كه‌ اين‌ خود زمينه‌اي‌ براي‌ ظاهر شدن‌ انجمن‌ فرهنگي‌ ـادبي‌ شد. در سال‌ 1802 انجمن‌ «فيلارموني‌» تأسيس‌ گشت‌ و در تاريخ‌ 27 نوامبر 1836 اولين‌ اپرا«گلينكا» به‌ نام‌ «ايوان‌ سوسانين‌» روي‌ صحنه‌ تئاتر «بولشوي‌» سنت‌پترزبورگ‌ اجرا شد و در سال‌ 1862اولين‌ كنسرواتوار پايتخت‌ به‌ رياست‌ «روبينشتين‌» تأسيس‌ گرديد.

در حال‌ حاضر شهر داراي‌ 106 سالن‌ تئاتر بوده‌ و هم‌اكنون‌ بيش‌ از 20 تئاتر و يكي‌ از قديمي‌ترين‌سيرك‌هاي‌ كشور كه‌ تأسيس‌ آن‌ به‌ سال‌ 1877 مربوط‌ مي‌شود فعال‌ هستند. هم‌چنين‌ 65 سينما، 52 كاخ‌فرهنگ‌ و خانه‌ فرهنگي‌، 417 سازمان‌ فرهنگي‌ از جمله‌ مراكز فعال‌ در سنت‌پترزبورگ‌ هستند.

در اواخر سدة‌ 18 تعداد مؤسسات‌ صنعتي‌ اين‌ شهر به‌ بيش‌ از 160 واحد رسيد  در حال حاضر 62 كارخانه‌ در عرصه‌ صنايع‌ سبك‌، در صنايع‌ غذايي‌ 72 كارخانه‌ و درصنايع‌ چوب‌ و كاغذ31 كارخانه‌ به‌طور تخصصي‌ مشغول‌ كار هستند این توان صنعتی سنت‌پترزبورگ‌ را ‌ درجمهوري‌ فدراتيو روسيه‌ به مقام دوم پس‌ از مسكو رسانده است.

 

ديدني های یتربورگ‌

فضای سبز این شهر حدود 38 هزار هكتار است كه از اين مقدار 13 هزار هكتار براي استفاده عموم در نظر گرفته شده است - 73 پارك و نزديك به 1000 باغ و 900 خيابان سبز. سهم فضاي سبز هر يك از ساكنان شهر 56 متر مربع است. دنياي حيوانات در محدوده شهر و پارك‎هاي طبيعي غني است و بنا به آمار جانورشناسان داراي 50 نوع مختلف حيوانات است.

شهر در عرض جغرافيايي 60 درجه قرار دارد  و این موقعیت مکانی باعث ایجاد پدیده شب‎هاي سفيد است . شبهاي (26-25 ماه مه) 6 – 5 خرداد ، زماني است كه خورشيد كمتر از 9 دقيقه غروب مي‎كند و تاريك و روشن عصر با تاريك و روشن سحر درهم مي‎آميزد. (22-21ژوئن) 2 – 1 تيرماه بلندترين روزها هستند (18 ساعت و 53 دقيقه). شب‎هاي سفيد (17-16ژوئيه) 27 – 26 تير ماه به پايان مي‎رسند. در دي ماه عكس اين مسأله صادق است و در تمامي روز چراغ‎ خيابان‎ها روشن است.

مجموعه‌ پل‌هاي‌ بي‌شماري‌ كه‌ بر فرازرودخانه‌ و نهرها و كانال‌هاي‌ اين‌ شهر توسط‌ معماران‌ و مهندسان‌ ساخته‌ شده‌اند بر زيبايي‌ شهرمي‌افزايند. در سال‌هاي‌ دهة‌ هشتاد سدة‌ 17 بر روي‌ رودخانة‌ «فانتانكا» هفت‌ پل‌ آجري‌ و سنگي‌ ساخته‌شده‌ بود كه‌ در حال‌ حاضر فقط‌ دو پل‌ از آنها باقي‌ مانده‌ است‌. اين‌ شهر داراي‌ طاق‌نماها و طاق‌نصرت‌هاي‌ بسيار زيادي‌ است‌ كه‌ يكي‌ از آنها دروازة‌ طاقي‌ به‌ نام‌ مسكو است‌.

 

ميدان‌ كاخ‌

قصر با عظمت و بسيار زيباي زمستاني كه داراي 1057 اتاق و 117 راه پله است، بخشي از موزه ارميتاژ را تشكيل مي‎دهد.«آرميتاژ» مجموعه‌ هماهنگي‌ ازساختمان‌ها را دربردارد كه‌ توسط‌ معماران‌ چيره‌دست‌ در اواخر سدة‌ 18 و اوايل‌ سدة‌ 19 ميلادي‌ بناشده‌ است‌. این كاخ‌ ‌ كه‌ در سال‌هاي‌ 1754 تا 1762 بنا شده‌ است‌، ساختمان‌ دوطبقه‌ عظيمي‌ است‌كه‌ دورتادور آن‌ را ستون‌هاي‌ غول‌پيكر احاطه‌ كرده‌اند. تنوع‌ فرم‌ها و مجسمه‌هاي‌ فراوان‌ و تزيينات‌ و گچ‌بري‌هاي‌ پرنقش‌ و نگار و رنگ‌آميزي‌ دلشاد، تصويرهاي‌ زيبايي‌ را به‌وجود آورده‌اند كه‌ گواه‌ بر عظمت‌ وشكوه‌ اين‌ كاخ‌ است‌

 موزه‌ معروف‌ «ارميتاژ» كه‌يكي‌ از غني‌ترين‌ و بزرگ‌ترين‌ موزه‌هاي‌ جهان‌ است‌ موزه ارميتاژ كه براي نگهداري مجموعه هنري خانواده سلطنتي ساخته شده و بزرگترين موزه روسيه و سومين موزه بزرگ جهان بعد از موزه انگلستان و موزه لوور بشمار مي‎رورد در حال حاضر مجموعه بزرگي از آثار هنري اروپاي غربي، روسيه و خاور ميانه را در خود جاي داده است..يكي‌ از ويژگي‌هاي‌ خاص‌ اين‌ موزه‌ غرفة‌ فرهنگ‌ و تمدن‌ ايران‌ با اشياء گرانبها و عتيقه‌، آثار هنري‌،تاريخي‌ و باستاني‌ بسياري‌ كه‌ از تمدن‌ و فرهنگ‌ ايران‌ در آنجا به‌ نمايش‌ گذاشته‌ شده‌ است‌. وجود «موزه‌آرميتاژ» در محل‌ كاخ‌ زمستاني‌ ارزش‌ و اهميت‌ اين‌ بنا را دو چندان‌ ساخته‌ است‌.

در سال‌هاي‌ 1819 تا 1829 در سمت‌ مقابل‌ ميدان‌ كاخ‌ و روبروي‌ كاخ‌ زمستاني‌، بنايي‌ براي‌ ستاد كل‌و وزارت‌ امور خارجه‌ ساخته‌ شد كه‌ به‌ وسيلة‌ طاق‌ نصرت‌ به‌ كاخ‌ زمستاني‌ وصل‌ مي‌گرديد. اين‌ ابنيه‌ضمن‌ تجسم‌ سيماي‌ پرارزش‌ و زيباي‌ معماري‌ كلاسيك‌، سبك‌ باروك‌ را در خود تلفيق‌ كرده‌ و معمار آن‌توانسته‌ است‌ آنها را در يك‌ مجموعة‌ هماهنگ‌ ارائه‌ نمايد. طاق‌ نصرت‌ نيز همانند ستون‌ افتخار داخل‌ميدان‌ به‌ نام‌ «الكساندر فسكايا» به‌ پاس‌ پيروزي‌ لشكريان‌ روسيه‌ بر ناپلئون‌ در جنگ‌ 1812 برپا شده‌است‌. اين‌ ستون‌ افتخار از سنگ‌ يكپارچه‌ گرانيت‌ و به‌ ارتفاع‌ 5/47 متر در وسط‌ ميدان‌ منظرة‌ ساختمان‌هاو ابنية‌ اطراف‌ را كامل‌ نموده‌ و زيبايي‌ خاصي‌ به‌ ميدان‌ داده‌ است‌.

سنت‌ پترزبورگ‌ همچنين‌ داراي‌ پارك‌ها و مراكز ديدني‌ و تفريحي‌ فراواني‌ است‌ كه‌ هركدام‌ در نوع‌خود بسيار جذاب‌ مي‌باشند. اين‌ شهر به‌ داشتن‌ خيابان‌هاي‌ عريض‌ مانند خيابان‌هاي‌ ساحلي‌ «نوا» و«نفسكي‌ پروسپكت‌» معروف‌ و مشهور است‌. بيشتر ابنية‌ زيباي‌ سدة‌ 18 و 19 ميلادي‌ اين‌ شهر از آسيب‌محفوظ‌ مانده‌ است‌. كليساي‌ اين‌ شهر، مركز كليساي‌ ارتدوكس‌ است‌. از آثار ديگر و جالب‌ اين‌ شهركليساي‌ جامع‌ «سن‌ ايزاك‌» متعلق‌ به‌ سال‌ 1858 و مجسمة‌ سوار بر اسب‌ پتر كبير (سين‌ سوار) است‌.قديمي‌ترين‌ بناهاي‌ اين‌ شهر قلعه‌ «قديس‌ پطرس‌» و «قديس‌ بوس‌» مي‌باشد كه‌ در سال‌ 1703 ساخته‌شده‌ و در جزيره‌اي‌ در رود «نوا» قرار دارد. اين‌ قلعه‌ها در دورة‌ روسية‌ تزاري‌ از زندان‌هاي‌ مخوف‌ سياسي‌بود و نويسندگان‌ و روشنفكران‌ برجسته‌اي‌ چون‌ «داستايوفسكي‌» و «چرينشوفسكي‌» در آنجا زنداني‌بودند. اين‌ قلعه‌ها اكنون‌ به‌ موزه‌ تبديل‌ شده‌ است‌. از ديگر نقاط‌ ديدني‌ سنت‌پترزبورگ‌ مي‌توان‌ «كليساي‌جامع‌ سن‌ پطروسن‌ پل‌»، «كاخ‌ زمستاني‌ پطر كبير»، «ستون‌ يادبود الكساندر»، «صومعة‌ الكساندرنفسكي‌»، «موزه‌ روسيه‌»، «موزه‌ آكادمي‌ هنرها»، «موزه‌ تاريخ‌ نشر سنت‌ پترزبورگ‌»، «موزه‌ تاريخ‌ سياسي‌روسيه‌»، «موزه‌ هنرهاي‌ تئاتر و موسيقي‌»، «موزه‌ انسان‌شناسي‌»، «موزه‌ نژادشناسي‌» و «جانورشناسي‌» واپراها و باله‌ها و دراماتئاترهاي‌ متعدد را نام‌ برد.

 

آب و هوا

به علت قرار گرفتن سنت پترزبورگ در ساحل خليج فنلاند و نزديكي به درياي بالتيك آب و هواي اين شهر در تابستان‎ها معتدل و در زمستان سرد است. حد متوسط سالانه درجه حرارت 4،4+ درجه سانتيگراد است، در تيرماه 8،17+ درجه و در دي ماه 8،7- درجه سانتيگراد. اختلاف درجه حرارت هوا در شهر و حومه آن در زمستان بالغ بر 12 – 10 است و در فصل‎هاي ديگر از 4 –3 درجه سانتيگراد تجاوز نمي‎كند. در طي سال اغلب فقط 60 روز واقعاً آفتابي هست. آفتاب بخاطر تراكم ابرها اصلاً نمي‎تابد. مقدار باران به طور نسبي كم و بالغ بر 600 – 550 ميليمتر است. آبهاي داخلي 10 درصد مساحت شهر را دربرگرفته است.

در اين شهر چشمه‎هاي آب معدني زيادي وجود دارند در حال حاضر از عمق 40 متري بوسيله دو تلمبه بسيار قوي آب معدني به سطح زمين رسانده مي‎شود كه دست كمي از آب معدني استراحت‎گاه‎هاي قفقاز ندارد.

يكي از عادي‎ترين پديده‎ها براي شهر سنت پترزبورگ طغيان رود نوا است. در تمام طول تاريخ موجوديت اين شهر يعني از سال 1705 تا به اكنون رود نوا 288 بار طغيان كرده است حداكثر ارتفاع بالا آمدن آب به 2،4 – 4 متر در روز 7 نوامبر 1824 رسيد. در آن زمان بيش از نيمي از اراضي شهر زير آب رفت. 23 سپتامبر سال 1924 دومين طغيان آب كه از نظر شدت قوي بود آب را تا 250 سانتيمتر روي شهر بلند كرد. علت طغيان رود نوا رگباد آتلانتيكي و باد شديد است كه باعث مي‎شود تا آب با شدت تمام وارد خليج فنلاند شود. 

وسايل نقليه سنت پترزبورگ مركز عمده حمل و نقل روسيه است و داراي ساختار گوناگوني است. از جمله مي‎توان از حمل و نقل آبي (دريايي و رودخانه‎اي)، باربري با اتومبيل، راه‎آهن، هوايي و مسافربري (تاكسي، وسايل نقليه عمومي: مترو، اتوبوس، تريلي‎بوس و تراموا) نام برد. سنت پترزبورگ ارتباط مستقيم هوايي با 27 كشور اروپايي و آسيايي دارد. در شهر 10 شركت هوايي فعاليت مي‎كنند. تعداد اتوبوس‎ها در شهر در سال 1997 ، 2424اتوبوس شهري و اكسپرس 285 و ميني‎بوس 350 و تاكسي 1251 و حجم حمل و نقل (ميليون مسافر) 6،1633 مي‎باشد. بندر دريايي سنت پترزبورگ بزرگترين بندر در شمال -غرب روسيه است. اين بندر بوسيله كانال دريايي بطول 27 ميل به دريا متصل مي‎شود. مساحت بندر 270 هكتار است. اين بندر داراي 53 اسكله براي تعمير كشتي‎ها بطول كل 4،8 كيلومتر است. حداكثر درازاي كشتيهايي كه مي‎توانند در اسكله‎هاي اين بندر پهلو بگيرند 260 متر، عرض آن 40 متراست. قابليت كار اين بندر 16 ميليون تن در سال است.

 متروي سنت پترزبورگ : مترو اين شهر عميق‎ترين مترو در جهان است. عمق متوسط مترو سنت پترزبورگ 60 متر است و تعدادي از ايستگاه‎ها در زير رودخانه كشيده شده‎اند. متروي سنت پترزبورگ رقيبي از لحاظ شدت استفاده ندارد. از طريق خطوطي بطول 102 كيلومتر و 58 ايستگاه بيش از 4 ميليون نفر را در طي شبانه‎روز حمل و نقل مي‎كند.در متروي سنت پترزبورگ بلافاصله چند ايستگاه پله‎برقي‎هايي بطول 150 متر دارند كه امروزه بلندترين پله‎برقي‎ها در جهان محسوب مي‎شوند. (طول كل پله‎برقي‎هاي مسكو 2،55 كيلومتر است، در مسكو به علت ناهمگون بودن عمق ايستگاه‎ها، محاسبه عمق متوسط مترو امكان‎پذير نيست).

آماري چند در اين زمينه: طول خط : 103 كيلومتر تعداد ايستگاه ‎ها: 58 توقف ‎گاه واگن‎ها: 1500 عميقترين مترو: 110 متر حداكثر سرعت: 90 كيلومتر در ساعت حداقل فاصله زماني بين حركت قطارها: 60 ثانيه حد متوسط حمل و نقل مسافر در شبانه ‎روز: 4150 هزارنفر تعداد مسافران در شلوغ ‎ترين ساعات: 47 هزار در ساعت حداكثر قطارهاي در حال حركت: 42 جفت قطار در هر ساعت
نویسنده : سعید ; ساعت 19:0 روز 2008/12/14
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

بنام خدا

        

O\کاخ کرملین مشهورترین نماد شهر مسکو

مسكو (به روسی: Москва) پایتخت كشور روسیه است. این شهر به عنوان بزرگ ترین و مهم ترین شهر روسیه و یکی از بزرگ ترین کلان شهرهای قاره اروپا محسوب می شود. مسکو مرکز سیاسی، اقتصادی، مذهبی، تاریخی، مالی، آموزشی و حمل و نقل فدراسیون روسیه است. این شهر بر روی رودخانه مسکو و در ناحیه فدرال روسیه که جزء روسیه اروپایی محسوب می شود، واقع شده است. در زمان های گذشته مسکو مرکز کشاورزی اتحاد جماهیر شوروی و سرزمین باشکوه مسکو بود. کاخ کرملین، قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به عنوان اقامتگاه تشریفاتی رئیس جمهور شوروی، مورد استفاده قرار می گرفت. این شهر امروزه یکی از مراکز اقتصادی مهم و بزرگ در جهان است و از نظر گرانی در سال ۲۰۰۷ به عنوان دومین شهر گران در جهان محسوب می شود و در این سال برای دومین بار در «کتاب رکوردهای گینس» نامش ثبت شد.

کلان شهر مسکو از نظر دارا بودن مؤسسات علمی، ورزشی و آموزشی از رتبه خوبی در سطح جهان برخوردار است، به طوری که بیش ترین امکانات ورزشی را در کل جهان به خود اختصاص داده است. این شهر دارای یک مجتمع حمل و نقل بین المللی به نام «مسکو مترو» است که بزرگ ترین شرکت تولید واگن های مترو در جهان است.
نویسنده : سعید ; ساعت 18:57 روز 2008/12/14
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

 هو الجمیل
شبهای مسکو
دوشنبه، 29 اردیبهشت، 1382
 
 نوشته ی زیر بر گرفته از کتاب جلال آل احمد و قسمتی از سفر نامه او به مسکو است .
سفر روس

هرکبوتر می پرد در مذهبی
وين کبوتر جانب بی جانبی
ما نه مرغان هوا نی خانگی
دانه ما دانه بی دانگیياقوت سرخ ستاره های کرملين در تيرگی به شب گراينده آسمان عين گل های آتش بود . رفتم به آن سمت . ساعت نه و ربع بود . و مغرب هنوز روشن و ميدان سرخ خلوت با تک و توکی مردم که از دروازه کرملين می آمدند بيرون ...
نيمساعت کشيد تا بروم لب رودخانه به تماشايی و گشتی دور کليسای «بازيل قديس» با تربچه های نقلی گنبدهايش که کنار سفره ميدان سرخ نشسته. و برگشتن انداختم پای فروشگاه بزرگ« گوم» که بسته بود اما پنجره های بزرگش روشن بود و مردم تک و توک اجناس را تماشا می کردند. خوراکی و پوشاکی و نوشاکی. و همه چه اشتهاانگيز. و زن و مردی جوان جيک جيک کنان ازين پنجره به ديگری... و فروشگاه درست روبروی قبر لنین.
راه افتادیم برویم گردش . اول بردندم به پارک «سوکولنیکی» و بعد به پارک« اوستانکینسکی» . نزدیک به هم و هر دو در محدوده شمالی مسکو. و تفرجگاه مردم . و چه شلوغی! روز تعطیل حسابی. و این پارک دومی همان نمایشگاه دائمی صنعت و کشاورزی شوروی هم هست. با دروازه ای عظیم و دختر و پسری عظیم تر بر سر دروازه اش کلش خوشه گندمی را سر دست برداشته. و هر غرفه به سبکی .و چه حوض ها و چه فواره ها و چه گلها و درختها.
و اما دیروز صبح رفتیم به «کولومنسکویه» . مقر تابستانی تزارها. ۲۵ کیلومتری جنوب مسکو. کنار رودخانه مسکوا. بایک سواری. جاده خلوت بود . دو طرف خانه های چوبی و کوچک و زیبای روس که از ادبیات می شناختمشان. داچا ها . و هر کدام با چه شعری و چه چوب بریهایی برهره ها و هزاره ها . و چه ایوانها. و چه شیروانی ها و چه ورودیها و چه تلنبه هایی بر کنار هر چهار راهی . و کنار هر ورودی الواری بر دو پایه نهاده و پیرزنها و پیرمردها بر آن نشسته گپ زنان و ناظر بر بازی کودکان و دانه چیدن مرغها و اردک ها . حسابی در خور قصیده ای. اولین بار بود که روسیه اصلی را می دیدم .
از کنار بیدها و زبان گنجشک ها و صنوبرهای آزاد و سپیدارهای بلند گذشتیم تا رسیدیم . دروازه ای بود و بعد کلیسایی با هفت گنبد کوچک آبی رنگ . و گنبد ها به باریکی گلدسته ای و سرهایشان به شکل پیاز . روس روس...

جلال آل احمد

توضيح از شمس آل احمد: جلال سال ۱۳۴۳ رفت روسيه. به دعوت انجمن فرهنگی ايران و شوروی.سفر از هفتم مرداد تا هفتم شهريور به درازا کشيد. دعوت شده بود تا در هفتمین کنگره مردمشناسی مسکو شرکت کند.جلال از سفر روس صد و هفتاد صفحه کوچک (۱۴x۹) يادداشت می آورد.جلال چهل و يک ساله است که می رود مسکو . تب و تاب جوانی دارد. اما تعصبات کور جوانی را نه . از قيد مسکو و استالين و حتی منيت آزاد است. اما هنوز تشنه جرعه ايست از حق . می تازاند بدان سمت . چند ماه پيش از سفر مسکو از سفر حج برگشته است و هشت ماه پس از سفر روس به آمريکا سفر می کند . سرگرم است و شيفته و آشفته ...


ژيـــلي بيـــلي (يکي بود يکي نبود خودمون!)

سالها پيش در يکي از روستاهاي روسيه ، سگ وفاداري در خانه يک مرد روستايي زندگي مي کرد . سگ پير شده بود ، دندانهايش ريخته بود و ديگر توان گاز گرفتن نداشت . يک شب مرد روستايي رو به زنش کرد و گفت : مي خواهم سگ را از خانه بيرون کنم . ديگر بدرد هيچ کاري نمي خورد . زن دلش بحال سگ بيچاره سوخت و گفت: اين سگ سالهاي سال به تو خدمت کرده است شرط انصاف اين است که از سر مهرباني باز از او نگهداري کني. مرد جواب داد که اي زن! من به ازاء خدمتش به او غذا داده ام و کم به او محبت نکرده ام . به هر حال فردا روز آخريست که او مفت در اين خانه بخورد و بخوابد .
سگ بيچاره اين را شنيد . غمگين شد و از خانه بيرون زد . رفت و رفت تا به جنگل رسيد . گرگ او را ديد و از حالش پرسيد . سگ ناليد و از زمانه شکايت کرد . گرگ گفت : غصه نخور . من تو را از اين بدبختي نجات مي دهم . نقشه اش را به سگ گفت و سگ قبول کرد .
فرداي آن روز وقتي زن و مرد روستايي سخت مشغول کار بودند ، گرگ نوزادشان را که در سايه بوته ها خوابيده بود به دندان گرفت و به سمت جنگل فرار کرد . مرد روستايي اين را که ديد شروع به داد زدن کرد . در همين هنگام سگ که منتظر اين لحظه بود گرگ را تعقيب کرد و در جدالي ساختگي نوزاد را پس گرفت . مرد سگش را بغل کرد و قول داد که براي هميشه از او نگهداري کند .
مدتي گذشت . روزگار بکام سگ بود . يک روز گرگ را ديد که از گرسنگي رنجور شده و طعمه اي نيافته. به او گفت : گرگ عزيز امشب در خانه بساط ميهماني بر قرار است بيا تا شکمي از عزا در آوري . شب که شد ميز ميهماني را چيدند . ميزي پر از غذاهاي چرب و نرم و نوشيدني هاي رنگارنگ . گرگ در زير ميز مخفي شد و سگ در هر فرصتي تگه گوشتي برايش به زير ميز مي آورد . ميهمانان سير که شدند شروع به آواز خواندن کردند . گرگ هم که گويا فراموش کرده بود کجاست از سر سيري آواز سر داد . ناگهان همه جيغ کشيدند . سگ که ديد اوضاع خراب است پارس کرد و شلوغش کرد و بدنبال گرگ افتاد . به بيرون از ده که رسيدند سگ گفت: ببخش دوست عزيز باز هم ميهماني بود خبرت مي کنم!
نویسنده : سعید ; ساعت 18:50 روز 2008/12/14
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

بنام خدا

کازان (تاتاری: Qazan, Казан، روسی: Казань) پایتخت جمهوری خودمختار تاتارستان و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای روسیه است. این شهر در ۷۹۷ کیلومتری شهر مسکو و در بخش غربی روسیه اروپایی قرار گرفته است. کازان ۱٫۱ میلیون نفر جمعیت دارد که ۴۰٪ آن زیر ۳۰ سال سن دارند. نام این شهر را قازان هم نوشته‌اند.

کازان از مراکز صنعتی، بازرگانی و فرهنگی در مرز اروپا و آسیا است و مهم‌ترین شهر روسیه ااست چون همه کارخانه ها و تشکیلات روسیه در این شهر مستقر است و از این نظر مورد توجه قرار گرفته وسر کنسولگری جمهوری اسلامی در ان افتتاح گشته چون قرار بود که در سمپترز بورگ تاسیس شود کازان در ریزشگاه دو رود  ولگا  و کازانکا قرار دارد. شهر اولیه در محل کازان شهر کرمن بود که گفته می‌شود روی تپه‌ای دیگ‌مانند بنا شده بود و واژه کازان در ترکی تاتاری هم به معنای دیگ است.

کازان از سال ۱۸۰۱ دارای دانشگاه شده و از سال ۲۰۰۵ میلادی بزرگ‌ترین مسجد روسیه (و احتمالاً اروپا) به نام مسجد قُل‌شریف در آن ساخته شده است. در سال ۲۰۰۵، کازان سالگرد هزارسالگی خود را جشن گرفت.

مانند همه جای روسیه شمار زنان در کازان بیشتر از مردان است. از جمعیت کازان ۵۵٫۳٪ زن و ۴۴٫۷٪ مرد است. بیش از پنجاه درصد ساکنان کازان روس هستند و ۴۰ درصد تاتار. اقوام دیگری مانند قوم چواش نیز در این شهر ساکنند. زبان غالب و میانجی در شهر روسی است و بیشتر تاتارها دوزبانه هستند. حدود یک‌سوم از ازدواج‌ها در کازانازدواج‌های مختلط میان روس و تاتار است.

شهر کازانرا بلغارهای ولگا به عنوان دژی در کنار مرز با تیره‌های فنلاندی‌تبار همسایه یعنی ماری‌ها و اودمورت‌ها بنا کردند. تاریخ بنای این شهر چیزی میان آغاز سده 11 تا پایان سده 13 میلادی گمان زده می‌شود.

قدیمی‌ترین بازمانده‌های شهر کهن کازاندر کرملین کازانبدست آمده است.

در سده ۱۳ کازانهمچون پناهگاهی برای تاتارهایی شد که شهرهایشان توسط مغول ویران می‌شد. پس از آن کازانمرکز یک امارت در قلمرو اردوی زرین شد. پس از سرنگونی اردوی زرین، کازاندر ۱۴۳۸ پایتخت خاناتی نیرومند به نام خانات کازانگشت. در ۱۴۸۷ روس‌ها شهر را تصرف کردند ولی بزودی پس نشستند.

کازاندر ۱۵۵۲ توسط نیروهای ایوان مخوف، تزار روسیه، تصرف شد. شمار زیادی از تاتارهای مسلمان کشته شدند، بقیه نیز یا سرکوب شدند یا ناچار به پذیرش مسیحیت شدند. مسجدها و کاخ‌ها نابود شد و پس از تبعید تاتارها به ۵۰ کیلومتری شهر، جمعیت زیادی از روس‌ها برای سکونت به کازانسرازیر شدند.

مسجد قُل شَریف، بزرگترین مسجد روسیه، در شهر КЗКЗСУКЗд قرار دارد.

مسجد قل شریف یکی از مساجد اصلی و بزرگ قرون وسطی در کازانبوده که در سده ۱۶ میلادی ساخته شد. این مسجد با کتابخانه غنی خود باعث ظرافت، زیبایی و تزئین پایتخت خان‌های کازانو مرکز آموزش مذهبی، گسترش علوم در قسمت مرکزی روسیه در سده ۱۶ میلادی بود.

این مسجد به افتخار آخرین امام جماعت خود «سید قل شریف» یکی از رجال سرشناس مذهبی، عالم، شاعر و سیاستمدار و از فرماندهان دفاعی شهر قازان، که در این مسجد خدمت می‌کرد و در طول اشغال این شهر کشته شد تغییر نام داد.

مسجد ۲ طبقه‌ای قل شریف، یک طبقه را به نیایش و یک طبقه را به موزه اسلامی خود اختصاص داده‌است. گنبد مرکزی این مسجد ۳۹ متر و ۴ مناره اصلی آن ۵۷ متر ارتفاع دارند. بخش عمده‌ای از هزینه ساخت مسجد توسط مسلمانان تاتار اهدا شده‌است.

عده‌ای اعتقاد دارند سبک معماری این مسجد وامدار سبک‌های بلغاری است اما مؤلفه‌های آن به سبک عثمانی و دوره رنسانس شباهت دارد. مسجد قدیمی که در همین مکان ساخته شده بود در سال ۱۵۵۲ توسط روس‌ها تخریب شد و دارای مناره‌های ۸ متری بود که در ساخت آن سنگ‌های سفید نقش اصلی را برعهده داشت. در این مسجد یک مدرسه اسلامی و یک کتابخانه نیز قرار داشت.

در ۲۱ فوریه سال ۱۹۹۶ به درخواست مینتیمر شایمیف رئیس جمهور تاتارستان بازسازی مسجد آغاز شد و در ژوئیه سال ۲۰۰۵ در دوره جشن‌های هزاره کازانرسماً افتتاح شد. اقامه نماز جمعه در این مسجد یکی از مهم‌ترین و بزرگترین رویدادهای پایتخت تاتارستان محسوب می‌شود

 
نویسنده : سعید ; ساعت 15:55 روز 2008/12/14
دسته بندی :دیدنیهای روسیه

بنام خدا

به نظرم اگر کارم را با معرفی یک بنای تاریخی در این کشور واقع در پایتخت ایالت تاتارستان شهر کازان به نام مسجد قل شریف شروع کنم بهتر است  

. مطالب جالبیه حتما  بخونید                             

مسجد قل شریف واقع در شهر قازان تاتارستان بزرگترین مسجد روسیه و حتی بزرگترین مسجد اروپا است. بازسازی ساختمان قرن شانزدهمی این مسجد نماد احیای معنویت و وفاداری مسلمانان تاتارستان به ارزشهای دینی خود تلقی می‌شود.
مسجد قل شریف یکی از مساجد اصلی و بزرگ قرون وسطی در قازان بوده که در قرن شانزدهم ساخته شد و به احترام قل شریف که در این مسجد خدمت می کرد و در طول اشغال این شهر کشته شد تغییرنام داد.
عده ای اعتقاد دارند سبک معماری این مسجد وامدار سبکهای بلغاری است اما مؤلفه های آن به سبک معماری عثمانی و دوره رنسانس شباهت دارد. مسجد قدیمی که در همین مکان ساخته شده بود در سال ۱۵۵۲ توسط روسها تخریب شد و دارای مناره های ۸ متری بود که در ساخت آن سنگهای زیبای سفید نقش اصلی را برعهده داشت. در این مسجد یک مدرسه اسلامی و یک کتابخانه نیز قرار داشت.
وفاداری تاتارستان به دین و فرهنگ خود طی قرون متمادی حفظ شد و مسجد قل شریف در آغاز قرن بیست و یکمی پشت دیوارهای سفید شهر باستانی قازان دوباره متولد شد. تولد دوباره این مسجد نشانه شکوفایی فرهنگ و تحقق عینی همزیستی مسالمت آمیز اسلام و مسیحیت محسوب می‌شود.
این مسجد تاتارستان به ظاهر مدرن و بازسازی شده خود ژوئیه سال ۲۰۰۵ افتتاح شد، درحالی که کارهای ساختمانی آن حدود ۱۰ سال پیش از افتتاح در سال ۱۹۹۶ به درخواست مینتیمر شایمیف رئیس جمهور تاتارستان آغاز شد. اقامه نماز ظهر روز جمعه در این مسجد یکی از مهمترین و بزرگترین رویدادهای پایتخت تاتارستان محسوب می‌شود.
این مسجد آبی و سفید درست مقابل یک کلیسای جامع مسیحیان ارتدکس در شهر قازان قرار دارد. این مسجد علاوه بر آنکه به عنوان نیایشگاه و محل اقامه نمازهای جماعت محسوب می شود به عنوان یک مرکز فرهنگی، علمی و آموزشی برای مسلمانان تاتارستان فعالیت کرده و دربرگیرنده نخستین موزه اسلامی روسیه هم قلمداد می‌گردد
مسجد دوطبقه قل شریف یک طبقه را به نیایش و یک طبقه را به موزه اسلامی خود اختصاص داده است. گنبد مرکزی این مسجد ۳۹ متر و چهار مناره اصلی آن ۵۷ متر ارتفاع دارند. قسمت اعظم هزینه ساخت این مسجد که بسیار قابل توجه بوده از سوی مؤمنان تاتار اهدا شده است.
اسلام در سال ۹۹۲ وارد تاتارستان شد و بقدری گسترش یافت که امروزه دین رسمی این جمهوری بزرگ روسیه محسوب می‌شود. مسجد مدرن قل شریف نماد احیای معنوی ، تجسم امید و ایمان این کشور است و یکی از افتخارات قازان و تاتارستان محسوب می‌شود .

 با استفاده از لینک زیر و نصب برنامه ADOBE FLASH PLAYER می توانید از این پس فیلمها را ببینید :

http://get.adobe.com/flashplayer/?promoid=BUIGP
نویسنده : سعید ; ساعت 14:37 روز 2008/12/14
دسته بندی :دیدنیهای روسیه